İlginizi Çekebilir

Yakın Tarihimizde Telefonun İcadı ve Gelişimi

Yakın Tarihimizde Telefonun İcadı ve Gelişimi
76 / 100

Şimdilerde kullandığımız telefonları göz önünde bulundurarak yakın tarihimizde telefonun icadına bir göz atalım. Ancak tarihsel süreçte incelediğimizde telefonun icadı sandığımız kadar eskiye gitmiyor. Günümüzde katlanabilir telefon teknolojisine kadar varan telefonlar, elbette ilk icat edildiğinde ne bu kadar işlevsel ne de sistematikti. Gelin birlikte Graham Bell’in 1876 tarihinde icat ettiği telefona ve tarih içindeki değişimine bir göz gezdirelim.

1Telefonun Graham Bell Tarafından İcadı

Telefonun Graham Bell Tarafindan Icadi

Esasında Graham Bell’de birçok mucit gibi icadını bir tesadüf üzerine şekillendirmiştir. Esas amacı sesleri mekanik olarak tekrar üretmeyi sağlayan bir telgraf düzeneği oluşturmak olan Graham Bell, 1876 yılında tesadüfen kablo üzerindeki sesleri iletebildiğini fark etmiş. Bu sayede ilerleyen yüzyıllara şekil verecek olan telefonu icat etmiş. Böyle bakacak olursak telgraf için telefonun atasıdır diyebiliriz.

2Telefonun Tanıtılması ve Yayılması

Telefonun Tanitilmasi ve Yayilmasi

Graham Bell, icadını ilk olarak Baston’daki Bell Philadelphia Centennial fuarında sergilemiş. Telefona o dönem büyük bir ilgi gösterilmiş ve birçok iş adamı Graham Bell’den ofisine telefon bağlatmasını istemiş. Oldukça yoğun bir taleple karşılaşan Bell, kendi şirketini kurmuş ve üretime geçmiştir.

Çevirmeli Telefon

Annelerimiz ve babalarımız zamanında kullanılan hatta şimdiki genç kuşağında hatırlayacağı çevirmeli telefon, ahizeli telefonun geliştirilmiş halidir. Mekanizmanın çalışması için istenilen numara teker teker çevrilir.

3Santrallerin Kurulması

Santrallerin Kurulmasi

Telefon teknolojisi akıllı telefonlara kadar kablolarla iletilen seslerden ibaretti. Bu kabloları birbirine bağlamak için santrallere ve dolayısıyla santrallerde çalışması için insanlara ihtiyaç duyuldu.

4Tuşlu Telefon

Tuslu Telefon

Nostaljik görünümlü telefonlara son veren tuşlu telefonlar, 1960’lı yıllara doğru elektroniğin geliştirilmesi ile üretilmiştir.

5Kablosuz Telefonlar

Kablosuz Telefonlar

Kablosuz telefon teknolojisini mümkün kılan kişi, Guglielmo Marconi’dir. Marconi radyo frekansları aracılığıyla telefonu kablosuz olarak kullanabilmeyi fark etmiş ve günümüzdeki cep telefonlarının atası olan telsiz telefonu icat etmiştir. Sonraki süreçte cep telefonu daha minik ve cepte taşınabilecek hale getirilmiştir. Son olarak da ortaya günümüzde akıllı dokunmatik telefonlar çıkmıştır. Şimdilerde neredeyse tüm hayatımızı akıllı telefonlar ile dijital ortamda yönetebiliyoruz. Bakalım bundan bir asır sonra kimler neler keşfedecek? Tabi biz o zamanı görür müyüz bilemiyoruz.

6Neden ‘ALO’ Deriz?

de610add 42dc 4a4d 9188 73a1375b83b1

Gerçek olup olmadığı bilinmese de bir rivayete göre Graham Bell sevgilisi olan Allessondra Lolita Oswaldo’nun da evine telefon hattı döşemiştir. Bell, telefonla konuşmak için sevgilisinin adının ilk harflerini kullanmıştır. Günümüzde telefonları açarken hepimizin kullandığı ALO ifadesinin buradan geldiği düşünülüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap