İlginizi Çekebilir

Uzaydaki Gözlerimiz; Türkiye’nin Uyduları Nelerdir?

Uzaydaki Gözlerimiz; Türkiye'nin Uyduları Nelerdir?
74 / 100

Uzaydaki Gözlerimiz; teknolojileri alanında çalışmalarını aralıksız sürdüren Türkiye, toplamda 6 uyduya sahip. Ancak yakın zamanda uzaya fırlatılacak olan Türksat 5A İle bu sayı 7’ye yükselecek. Mevcut uyduların 3’ü haberleşme, 3’ü ise gözlem uydusu olarak aktif olarak kullanılıyor.

13 Haberleşme Uydusu: Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B

3 Haberlesme Uydusu Turksat 3A Turksat 4A Turksat 4B

Üç ayrı uydu; Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B Türkiye’nin iletişim ve haberleşme ihtiyacını karşılıyor.

2İlk Yerli Gözlem Uydusu; Rasat

Ilk Yerli Gozlem Uydusu Rasat

Türkiye’de tasarlanan ve 17 Ağustos 2011’de Rusya’dan fırlatılan Rasat, Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusudur. Rasat, hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. Alınan bu görüntüler, Tübitak Uzay’ın istasyonuna iletiliyor. Rasat gözlem uydusundan elde edilen görüntüler, afet izleme, akıllı tarım, haritacılık, çevre ve şehircilik, planlama çalışmalarında kullanılıyor. Bu güne kadar toplamda 14 milyon 956 bin 200 kilometrekare alanı görüntüleyen Rasat, 2 bin 716 görevi başarıyla tamamladı.

3Göktürk-1

Gokturk 1

Gözlem uydusu olan Göktürk-1, hem askeri hem de sivil uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlıyor. En gelişmiş sistemlere sahip olan Göktürk-1, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ihtiyaçlarını, coğrafi kısıtlama olmaksızın yüksek çözünürlükle görüntülüyor.

4Yerli Keşif Uydusu; Göktürk-2

Yerli Kesif Uydusu Gokturk 2

2012 yılında uzaya fırlatınlan Göktürk-2, Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü keşif uydusudur. Hava kuvvetleri komutanlığı tarafından işletilen Göktürk-2, 2,5 metre çözünürlüğe sahip. Bu uydumuz Türkiye’nin savunma, tarım, ormancılık, çevre ve şehircilik alanlarındaki ihtiyaçlarını karşılıyor.

5Türkiye’nin Aktif Uydu Sayısı Türksat 5A İle 7 Olacak

Turkiyenin Aktif Uydu Sayisi Turksat 5A Ile 7 Olacak

Uzaydaki uydu sayımızı 7’ye çıkartacak olan Türksat 5A’nın 4 Ocak 2021’de uzaya gönderilmesi planlanıyor. AIRBUS D&S tarafından üretim süreçleri ve test aşamaları yürütülen Türksat 5A, SPACE X firmasının ABD Florida’da yer alan Cape Canaveral’daki ait fırlatma merkezinden uzaydaki yerine gönderilecek.

Elektrikli itki sistemine sahip olan Türksat 5A uydusu 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşablmesi için yapacağı yolculuğun yaklaşık dört ay sürmesi bekleniyor. Türksat 5A’nın 2021’in ikinci çeyreği içerisinde hizmete başlaması hedefleniyor.

6İMECE İçin 2021 Hedefleniyor

IMECE Icin 2021 Hedefleniyor

Türkiye’nin uydu teknolojileri alanında yaptığı yatırımlar devam ederken, yüksek çözünürlüklü İMECE adlı gözlem uydusunun geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar da ilerliyor. İMECE ve Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu olan Türksat 6A uydularının 2021 tarihinde uzaydaki yerlerini alması planlanıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap