İlginizi Çekebilir

Nvidia RTX 3080

Nvidia-GeForce-RTX-3080-1
69 / 100

­Nvidia geliştirmiş oluğu ve ekran kartı pazarına çıkarmış olduğu yeni ürünü ile bilgisayar oyuncularının kalbini fethetmiş durumda. Artık bir sektör haline gelen bilgisayar oyunları kategorisi, ülkemizde de gelişmeye hızla devam ediyor. Bu ekran kartını özel kılan ne? Neden bu ekran kartını almalıyız birazda bunları konuşalım.

1RTX 380 Genel Özellikler

5efeccdf5542830910a56323

Nvidia’nın üretmiş olduğu RTX 3080‘in en fazla çıkabildiği çekirdek hızı değeri 1815 Mhz değerindedir. GDDR6 olarak üretilen bu yeni nesil ekran kartı ile oyunlar artık daha kaliteli renk ve hızlarda heyecanın doruklarında oynanmaya devam edecek. 320 bit bellek arayüzü olarak üretilen bu ekran kartı 19000 Mhz bellek hızı değerine sahip ve 10 GB ve 12 GB gibi farklı seçenekleri bulunan GeForce RTX 3080 ekran kartı, oyuncuların gözlerini kamaştırıyor. Yenilenen soğutma sistemi ile Nvidia mühendislerinin ne kadar çalıştığı ve kendilerini ne kadar geliştirdiği belli oluyor. 7680 x 4320 ekran çözünürlüğüyle bizleri buluşturan bu ekran kartı 340 w güç tüketimi gerçekleştirmektedir. 3 adet fanı bulunmakta ve yüksek hız ile kullanıcıları memnun etmektedir. Birçok ekran kartında yaşanan sorun, hızlı fan çok ses paradoksu bu ekran kartı ile ortadan kalmış durumda. 3 Displayport ve 1 adette HDMI girişi bulunmaktadır. VGA PCI Express 4.0 slotuna sahip ekran kartımızda HDCP desteği de bulunmaktadır. Aralarında kıyasıya bir mücadele olan AMD ve Nvidia tatlı bir rekabet içindeler. AMD mühendisleri de bu ekran kartına cevaben Rx 6800 XT AMD Ekran kartı modelini piyasaya çıkararak adete masaya yumruğunu vurdu ve bu piyasada bizde varız dedi.

2RTX 3080 Fiyatları Nedir?

10.000 ₺ civarlarında Türkiye piyasasına giriş yapan ekran kartı, farklı model ve özellikler ile kullanıcıların bütçesine hitap etmektedir.

RGB aydınlatma seçenekleri de bulunan RTX 3080 için en yüksek rakam olarak 22.000 ₺ gibi fiyatlar görülmüştür. Dolar kuruna da bağlı olarak değişen bu fiyatlar çoğu kişi için çok görünse de bilgisayar teknolojisi içerisinde olanlar bu fiyatlardan gayet memnun durumdalar ve tatmin olmuş gibi görünmekteler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap