İlginizi Çekebilir

Nicola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla
1
78 / 100

Nicola Tesla, 1856 yılının 10 Temmuz’unda Hırvatistan’da doğmuştur. Babası bir kilisede papazlık yapmaktadır. Annesi ise ev işleri daha pratik hale getirip yapabilecek icatlar çıkaran bir ev kadınıydı. Birçok bilim insanı gibi Tesla da çocukluğunda çok fazla problem yaşamış ve hem çevresi hem de ailesi tarafından dışlanmıştır. 4 dil bilen fikirlerine sponsor bulmak için çok uğraştı. Edison ile yaptığı ortaklıktan umduğunu bulamayan ve emeğinin karşılığını alamayan Tesla, kendi yolunu çizmeye karar verdi ve ilk şirketini kurdu. Yaptığı çalışmalar ile adından söz ettirdi. İşte o çalışmalar;

1Dönen Manyetik Alan: 1883

Donen Manyetik Alan 1883

Tarihin en erken alternatif akım motoru olarak bilinen bu makineleri sağlamlığı ve kullanılan diğer teknolojilerden daha düşük maliyetli olması gibi pek çok avantaj barındıran bu alet, günümüze kadar gelmiş ve yaygın bir kullanıma sahiptir.

2Tesla Bobini: 1890

Tesla Bobini 1890

Tesla geliştirdiği bu bobini birçok gösterisinde kullandı. Yapak şimşek üretebilen bu bobinler bir motor gibi çalışarak birden çok faz ile yüksek voltajlara ulaşmaktadır. Teslan’nın yaptığı bu çalışma günümüzdeki röntgen ışınları, MR cihazları ve floresan lambalar gibi birçok aletin temeli olarak kabul edilir.

3Radyo Sinyalleri: 1897

Radyo Sinyalleri 1897

Houston sokağında bulunan laboratuvarında birçok çalışma yapan Tesla, geliştirdiği telsiz sistemi ile ilk denemesini 40 kilometre uzaktaki bir balıkçı teknesi ile yaptı ve bu denemede başarılı oldu. Ancak bu icadı Marconi tarafından çalındı. Bu icadın mucidi olarak Marconi bilinmekteydi. 1943 yılında ABD mahkemesi kararı ile Tesla’nın radyo sinyalleri patenti onaylandı.

Nicola Tesla hayatı boyunca birçok başarısızlık öyküsünün de sahibi oldu. Ancak bu başarısızlıklar onu hiçbir zaman yıldırmadı ve yolundan döndüremedi. Bir dönem parasız kalan Tesla, hayallerini bir kenara bıraktı ve farklı işlerde çalışarak geçimini sağlamaya çalıştı. Sıkıntılı ve zor günlerin ardından tekrar çalışmalarına başlayan Tesla, günümüz teknolojini tamamen ona borçludur. Onun yaptığı çalışmalar bugünün teknolojisinin alt yapısını oluşturmuş ve teknolojinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Edison ile yaşadığı ayrılık ona hayatının dönüm noktasını yaşatmıştır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap