İlginizi Çekebilir

Kendimizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek 9 Aktivite Önerileri

Kendimizi Geliştirmek İçin Yapılabilecek Aktivite Önerileri
77 / 100

Hepimiz kendimizi geliştirmek ve hayatlarımızı iyi bir hale getirmek isteriz. Ancak aldığımız kararları uygulamak, hayatlarımızda değişim yapmak, bir liste hazırlamak kadar kolay olmuyor. Bu durumu değiştirmek ve kendini geliştirmek için kişinin ilk yapması gereken daha derine inerek, kökten bir yeniliğe gitmesi gerekir. Bu her ne kadar ilk etapta insanları tedirgin etse de sonunda kendinizi geliştirmek adına başarılı bir yolda ilerlediğinizi göreceksiniz; yeter ki kendinize güvenin. Bizde bu yolda size yardımcı olmak için kendini geliştirmek için yapabileceğin bir aktivite listesi hazırladık.

1 İçin – Kendini Tanımalısın

Kendini Tanimalisin

Bir kişinin kendisini geliştirebilmesi için öncelikli yapması gereken, kendisini tanımasıdır. Bir insan eğilimlerini, yeteneklerini yani kendisini tanımadan gelişim sağlayamaz. Hepimizin her konuda her şeyi öğrenmesi mümkün değil. Bu yüzden sizi mutlu edecek, keşfetme arzusu duyduğunuz alanlara yönelerek, kendinizi geliştirebilirsiniz.

2Kendimizi Geliştirmek İçin – İyi ve Kötü Yönlerini Keşfetmelisin

Iyi ve Kotu Yonlerini Kesfetmelisin

İyi ve kötü olduğunuz alanları keşfedin. Buna alışkanlıklarınızda dahil. Sizi engelleyen ve sekteye uğrattığını gördüğünüz davranışlarınızdan en kısa sürede uzaklaşın. Bu konuda destek almaktan çekinmeyin. Biz insanlar olarak sosyal canlılarız ve kimse sorunlarını tek başına halletmek zorunda değil.

3Kendimizi Geliştirmek İçin – Korkularınla Yüzleşmekten Korkmamalısın

Korkularinla Yuzlesmekten Korkmamalisin

Elbette hepimizin çeşitli korkuları vardır. Ancak bu korkular bizim bir adım ileri gitmememize engel olurlar. Kendinizi bir kafese kapatmadan, korkularınızla yüzleşin. Bu konuda ailenizden, arkadaşlarınızdan, sevgilinizden ya da daha profesyonel kaynaklardan destek almak konusunda çekinmeyin.

4Kendimizi Geliştirmek İçin – Güne Erken Başla

Gune Erken Basla

Eğer kendinizi geliştirmek istiyorsanız güne erken başlamak ilk adımınız olsun. Düzenli bir uyku ve güne erken başlamak veriminizi arttıracaktır.

5Kendimizi Geliştirmek İçin – Konfor Alanını Terk Et

Konfor Alanini Terk Et

Maalesef en rahat olduğumuz alanlarda kendimizi geliştirmemiz pek mümkün olmuyor. Gelişime giden yolda emek verilmeli, bu konu hakkında mesai harcanmalıdır.

6Kendimizi Geliştirmek İçin – Egzersiz ve Spor Yap

Egzersiz ve Spor Yap

Spor ve egzersiz bedeni dinç tuttuğu gibi zihninizi de dinç tutar. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız algılarınızın açık ve dinç hissetmek için egzersiz gibisi yok!

7Kendimizi Geliştirmek İçin – İlgi Alanların Hakkında Araştırma Yap

Ilgi Alanlarin Hakkinda Arastirma Yap

İlgi alanlarınızın ve yeteneklerinizin bir kuyruklu yıldız gibi sizden uzaklaşmasına izin vermeyin. Aksine onları sıkıca tutun ve bu alanlarda çeşitli araştırmalar yaparak, kendinizi geliştirin.

8Kendimizi Geliştirmek İçin – Okumayı Asla Bırakma

Okumayi Asla Birakma

Bir insanın kendini geliştirmesi için başlıca unsur okumaktır. Okumak okumak ve okumak… Elbette okumak istediklerinizi kendi yönelimlerinize göre de yapabilirsiniz. Okumak için yeterince vakti olmadığını iddia edenlere ise son dönemde iyice yaygınlaşan sesli kitap uygulamalarını önerebiliriz. Bunun dışında da Youtube üzerinden birçok sesli kitaba erişim sağlayabilirsiniz.

9Kendimizi Geliştirmek İçin – Kendini Mutlu Eden Hobiler Geliştir

Kendini Mutlu Eden Hobiler Gelistir

Hobi deyince çoğu insanın aklına nedense hep ekstrem olaylar geliyor. Ancak hobi edinmenin ne parayla ne de başka bir şeyle ilgisi yok! Taş toplayıp, boyamaktan, el işiyle çeşitli süsler yapmaya, yürüyüşten, koleksiyonculuğa hobi edinmek derya deniz bir alandır. Bu konuda dijital dünyanın size sunduğu imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap