İlginizi Çekebilir
Hobi Önerileri

İyi Bir Konuşmacının Hayran Bırakan 6 Özelliği

İyi Bir Konuşmacı
78 / 100

İyi bir konuşmacı olmak oldukça zordur. Bir topluluğa hitap etmek oldukça çekici görünse de çoğu insan cesaret bile edemez. Ancak başarılı birçok insan, başarısını iyi bir konuşmacı olmaya borçludur. Çünkü ne iş yaparsanız yapın etkileyici bir konuşma tarzına sahip değilseniz istediklerini anlatamaz ve yaptıramazsınız. Peki iyi bir konuşmacının özellikleri nedir?

1Sen Faktörü

Sen Faktoru

Konuşma yaparken asla dinleyenlere karşı sen ben o gibi kelimeler kullanılmamalıdır. Kişileri sınıflandırmak ya da kendinizi onlardan ayrı tutmak dinleyenlerde yan etki yapar. Çoğu kişi böyle bir konuşmacının sözlerini samimi bulmaz ve bir yerden sonra dinlemeyi anlamayı bırakır.

2Diksiyon

Diksiyon

Konuşma esnasında diksiyonunuza dikkat etmeniz gerekir. Diksiyon bir konuşmacının omurgasıdır. Ancak diksiyon yapacağım diyerek, haber spikeri ya da futbol yorumcusu gibi konuşmamak gerekir. Neticede televizyon programı sunmuyoruz. Karşımızda dinleyici var ve onlarda aynı sizin gibi. Kelime seçimine de dikkat edilmelidir. Dinleyen kitlesine göre hareket edilmelidir.

3Akıcı Konuşmak

Akici Konusmak

Bir konuşmacı her zaman akıcı konuşmalı ve konuşurken takılmamalıdır. ‘’ııııı, eee,’’ gibi şeyleri kullanmamak en temel ilkedir. Bu tür hareketler dinleyiciyi yorar ve sıkar. Bu da istenmeyen bir durumdur.

4Doğaçlama

Dogaclama

Doğaçlama yeteneğinizin iyi olması gerekir. Her ne kadar konuşmacı desekte önceden hazırlanan metinlere de ihtiyaç duyduğumuz oluyor. Fakat konuşma esnasında çok farklı bir soru geldiğinde cevabı bilmiyorsak bilmiyoruz demeniz mümkün değildir. Dinleyici bunu duymak istemez. Bu yüzden hemen doğaçlama şeylerle konuyu geçiştirmek gerekir. Zaman kazanarak sorunun cevabı düşünülür ve cevap hazırlanınca konuya tekrar dönülür.

5Göz Teması

Goz Temasi

Konuşma esnasında seyirci ya da dinleyici ile göz teması kurmak en etkili yollardan birisidir. Göz teması kurulan seyirci fark edildiğini anlamaktan hoşnut olacaktır ve bu ona kendini değerli hissettirecektir. Konuşmanızı yaparken olabildiğince fazla kişiyle göz teması kurmaya çalışın. Bu hem size odaklanmalarını sağlar hem de daha kaliteli bir dinleyici kitlesine sahip olursunuz.

6Mizah Yeteneği

Mizah Yetenegi

Konuşma her  zaman akıcı gitmeyebilir. Bu tür tıkanılan yerlerde zekanızı kullanarak mizah yeteneğinizi sergilemeniz gerekir. Bu da sizi çoğu insandan ayıran özellik olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap