İlk Bakışta Garipseyeceğiniz Bu 10 Yoga Pozisyonu Bedeninizi Canlandıracak

İlk Bakışta Garipseyeceğiniz Bu 10 Yoga Pozisyonu Bedeninizi Canlandıracak
77 / 100

Yoga pozisyonları beden sağlığı için son derece yararlı olsa da görmeye alışık olmadığımız bu hareketler, ilk bakışta durumu garipsememize neden oluyor. Hangi ara hayatımıza girdiğini anlayamadığımız aslında hem ruh sağlığı hem de beden sağlığı açısından dinlendirici ve tazeleyici bir etkiye sahip. Elbette alışık olmayanlar için ilk etapta bu hareketler çeşitli komikliklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte sizler için derlediğimiz birbirinden zorlu 10 yoga pozisyonu…  

1Baş Duruşu (Sirsasana)

Bas Durusu Sirsasana

Bu işte gözünü yükseklere dikenlerin ilk tercih ettikleri pozisyonlardan birisi baş duruşudur. Tamamen beden konsantrasyonu isteyen bu duruş, ilk bakışta kolay gibi görünse de aslında üzerinde pratik ve emek harcanması gereken bir pozisyondur.

2Burkma Duruşu (Ardha Matsyendrasana)

Burkma Durusu Ardha Matsyendrasana

Elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı şaşırtacak olan burkma duruşu, yoga için temel pozisyonlardan birisi sayılır. Diğer pozisyonlara göre yapması bir nebze daha kolaydır diyebiliriz.

3Çelenk Duruşu (Malasana)

Celenk Durusu Malasana

Gülmeyelim, etmeyelim diyoruz ama ülkemizin yöresel amca duruşunu andıran bu yoga pozisyonu da adeta bir Anadolu insanını çağrıştırıyor. Özellikle kasıkları günlendirmek için tercih edilen bu pozisyon ilk başlayanlar için çocuk oyuncağı diyebiliriz.

4Okçu Duruşu (Akarna Dhanurasana)

Okcu Durusu Akarna Dhanurasana

Mizansenlere laf veren bu pozisyon esasında vücut esnekliği ve rahatlama isteyen bir duruş. Açıkçası antrenmanı olmayanlara tavsiye etmeyiz.  

5Mutlu Bebek Duruşu (Ananda Balasana)

Mutlu Bebek Durusu Ananda Balasana

İsminden de anlaşılacağı üzere bebeklerin henüz yürümeye başlamadıkları evrede sıklıkla yaptıkları bir hareketi tekrar etmeye dayanıyor bu pozisyon. Bacak ve karın kasları için son derece faydalı olduğunu da söyleyelim.

6Sandalye Pozisyonu (Utkatasana)

Sandalye Pozisyonu Utkatasana

Baldır kasları üzerinde güçlendirici etkiye sahip olan sandalye pozisyonu aynı zamanda karın kaslarınız üzerinde de etkilidir. Ama ne kadar bir sandalye pozisyonunda kalabilirsiniz bilemiyoruz.

7Karga Pozisyonu (Bakasana)

Karga Pozisyonu Bakasana

İşte bu zor dedirten karga pozisyonu, bilekleri ve kolları güçlendirmek için yapılan bir duruş. Yanı sıra bedeninizin dengesini sağlamanız bakımından da ideal bir yoga pozisyonudur.

8Denizkızı Duruşu (Eka Pada Rajakapotasana)

Denizkizi Durusu Eka Pada Rajakapotasana

İlk denemede bambaşka bir duruş ortaya çıkartırsanız yeniden denemekten çekinmeyin. bu pozisyonlar hep yogadan korkma sebebi.

9Aşağı Bakan Köpek Duruşu (Adho Mukha Svanasana)

Asagi Bakan Kopek Durusu Adho Mukha Svanasana

Son derece basit bir duruş olan aşağı bakan köpek duruşu, yoga derslerinde de sıklıkla uygulanır. Basit olmasının yanı sıra vücudu rahatlatan ve esneten bir özelliğe sahiptir.

10Ceset Duruşu (Savasana)

Ceset Durusu Savasana

Son olarak ceset duruşu esasında yoga bitiminde vücudun dinlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Basit hareketleri evinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak tecrübe gerektiren yoga pozisyonları için kaza bela olmadan özel ders alarak uygulamanız daha yararlı olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap