Havacılık Tarihinin İlk Büyük Adımı Uçmak; Uçağı Kim Nasıl Buldu?

Havacılık Tarihinin İlk Büyük Adımı Uçmak; Uçağı Kim Nasıl Buldu?
73 / 100

Uçmak aslında insanların tarihin ilk çağlarından beri en büyük hayallerinden birisi olmuştur. Bunun başlıca ilhamı ve aslında yol göstericisi de kuşlardır. Birçok mucit ile ilgili yaptıkları gözlemler ve icatlarda kuşlardan büyük ölçüde destek almışlardır. Ancak kuşların kanat çırpışını yol haritası yapan mucitler uzun süre zaman ve emek kaybı yaşamışlardır. Zira Ornikopter denilen ve kanat çırpan hava taşıtları büyük hayal kırıklıklarına neden olmuştur. Yüzyıllardan beri uçmak için birçok icat ve proje ortaya konulmuştur. Ancak uçağın icadı için aslında çok eskilere gitmeye gerek yok.

1Geçmişten Günümüze Uçmanın Hayali

Gecmisten Gunumuze Ucmanin Hayali

Geçmişten günümüze zamanının birçok dehası uçmak için atılımlarda bulunmuştur. Ancak ne yazık ki, ya dönemin teknolojisinin yetersiz kalmasından ya da yanlış tekniklerin ısrarla sürdürülme çabasından ötürü bu isimler başarıya ulaşamamışlardır. Ünlü deha Leonardo Da Vinci’nin uçak ve kanat çizimleri son derece başarılı olmasına rağmen yetersizdir. 17. yy’da yaşayan Hazarfen Ahmet Çelebi ise İstanbul Boğazı’ndan süzülmeyi başarmış ancak devamını getirememiştir. Ancak bu konuyla ilgili tarihsel veriler son derece sınırlıdır. O yüzden bir rivayet olarak kabul edilir. Bu ve buna benzer örneklerle geçmişten günümüze uçağın icadı için pek çok hamle yapılmıştır.

2Uçağın İcadı ve Tarihsel Gelişimi

Ucagin Icadi ve Tarihsel Gelisimi

Uçağın icadı için 19.yy’ı beklemek gerekecekti. Aynı dönemde çok sayıda mucit bu alanda çalışmalar yürütseler de bu başarıyı gösteren kişiler Wright Kardeşler’dir. Orville ve Wilbur Wright kardeşler, mükemmel sonuçlar elde edene kadar pek çok deneme yapmışlardır.

3İlk Planör Uçak

Ilk Planor Ucak

19.yy’ın ikinci yarısına kadar İngiltere, Amerika ve Almanya’da çok sayıda uçuş denemesi yapıldı.1804 yılında Geroge Cayle bir planör yaptı. 1890 tarihinde ise Otto Lilienthal sadece beden hareketleri ile uçağını kontrol etmeyi denedi ve 230 metreye varan uçuşlar gerçekleştirdi. Octave Chanute’un havacılık konusundaki kanıtlanmış bilgileri toplayarak, aktarmasına kadar havacılık durağan seyretti.

4Wright Kardeşler

Wright Kardesler

Daha önce yapılan tüm bu motorlu araçsız uçma deneyleri Wright kardeşlere ve yaptıkları çalışmalara ilham kaynağı olmuştur.1903 yılında gerçekleştirdikleri ilk deneyde, Orville Wright icat etikleri uçak içindeyken, uçak kendi gücüyle havada 120 metre mesafe kat etmiş, 12 saniye boyunca uçmuş ve hasarsız iniş yapmayı başarmıştır.

Orville ve Wilbur Wright kardeşlerin motorlu uçağı icat etmeleriyle havacılık adına ilk büyük atılmış oldu. Fédération Internationale Aéronautique, 1903 yılında Wright kardeşlerin uçağını devamlı şekilde uçabilen ilk uçak olarak kabul etmiştir. Wright kardeşler 1905 yılında ise öncekine göre kontrolü çok daha iyi olan Wright Flyer III ‘ü yapmışlardır.

5Birinci Dünya Savaşı Sırasında Uçakların Gelişimi

Birinci Dunya Savasi Sirasinda Ucaklarin Gelisimi

Birinci Dünya Savaşı sırasında uçaklar, savaş aracı olarak görülmüştür. Özellikle Almanlar ve müttefikleri savaş boyunca uçağı savaş aleti olarak yoğun şekilde kullanmıştırlar.

6Savaş Sonrası Uçakların Gelişimi

Savas Sonrasi Ucaklarin Gelisimi

Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra uçaktaki gelişmeler son hızıyla devam etmiştir. 1919 senesinde ilk kez Atlantik Okyanus’unu geçen uçak yolculuğu tarihe geçmiştir. Uçaklarla ilgili yepyeni bir buluş olan jet motoru ise 1929 yılında icat edilmiştir. İkinci Dünya Savaşına kadar hızlı bir gelişim gösteren uçakların savaşa etkisi büyük olmuştur. Günümüzde ise uçak yolcu taşımacılığı, ticari taşımacılık, savunma sanayi gibi birçok alanın vazgeçilmez unsurudur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap