İlginizi Çekebilir
Hobi Önerileri

Hangi Takvimi Kullanıyoruz?

tarihte_bugun_6mkm
72 / 100

İnsanlık tarihinin belirleyicisi olan takvimler, değişim süreçlerine bakıldığında sadece bir zaman dilim değişikliği olarak değil toplumsal bir değişiklik olarak göze çarpıyor. Bugün hangi takvimi kullanıyoruz sorusunu akıllara getiren tarihi süreçlere birlikte bir göz atalım:

jkllkn

Geçmişten Günümüze Kullanılan Takvimler

Tarihin tozlu sayfalarına karıştırdığımız zaman farklı uyduları kullanan takvim çeşitleri ile karşılaşıyoruz. Ay yılına dayalı olarak sistematiğe edilen takvimler bulunurken, Güneş yılına göre de sistematize edilen takvimler bulunmakta.

Ay Yılı ve Güneş Yılı Nedir?

Takvimlere geçmeden önce bu ikilemi de cevaplandırmak gerektiğini düşünüyoruz. Hesaplamaların baz alındığı durumu ifade eden Ay yılı veya Güneş yılı hesaplamanın başlangıç ve bitiş tarihini belirleyen ana unsur olarak ortaya çıkıyor. Tarihe baktığımızda ilk Güneş takvimini Mısırlılar icat etmiş ve kullanmışlar.

Ay takvimini tarihte ilk kullanan medeniyet Sümerlerken esas aldıkları durum ayın Dünya etrafında 12 kez dönmesi olarak belirlenmiş.

maya takvimi

 Tarihte Kullanılan Takvimler

Tarihte Türkler ve Batı dünyası tarafından kullanılmış 7 farklı takvim bulunuyor. Antik dönem takvim sistemleri yazıda yer almamaktadır.

12 Hayvanlı Türk Takvimi

Güneş yılı esas alınarak hazırlanmış bir takvim olarak, Türkler ‘in takvim tarihinde varlık gösteriyor.

12 hayvanli turk takvimi

Celali Takvim

Türk tarihinde Büyük Selçuklular Dönemi’nde hazırlatılan ve yine Güneş yılını esas olarak alındığı bu takvim Ömer Hayyam’ın eseridir.

osmanl takvimi

Hicri Takvim

Dini bir başlangıcı esas alan hicri takvim Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretini esas alarak 622 yılından başlatılmıştır. Takvimin hazırlanışında ay yılı dikkate alınmıştır.

32946nbkbjpg

Rumi Takvim

Şemsi Takvim ve Hicri Takvimi’n ortak bir karması olarak kullanılan takvim çeşididir.

irumijpg

Miladi Takvim

Yine dini bir özelliği başlangıç olarak kabul eden takvimlerden biri olarak karşımıza çıkan miladi takvim Güneş yılını esas alarak, Hz. İsa’nın doğumunu da milat kabul etmektedir.

Clavius

Julyen Takvimi

Julius Sezar tarafından milattan önce 46 yılında kabul edilip 16. yüzyıla kadar batı dünyasında hâkim olarak kullanılmış takvim çeşididir.

julyennn
SONY DSC

Gregoryen Takvimi

1926 yılından itibaren ülkemizde de kullanılmaya başlanan ve Batı dünyasının en çok tercih ettiği takvim çeşididir. Güneş yılı esasına göre hazırlanmıştır. Ancak Güneş ve Ay’ın hareketleri harmanlanarak ortak bir zaman dilimi kabul edilmiştir.

Gregorian jpg
Yorum Yap

Yorum Yap