Eşsiz Sanatkar Michelangelo’nun En Ünlü Eserleri

Eşsiz Sanatkar Michelangelo’nun En Ünlü Eserleri
74 / 100

Asıl adı Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni olan Rönesans sanatçısı gelmiş geçmiş en başarılı ve yetenekli isimlerden birisidir. İtalyan Rönesans döneminde aynı anda ressam, mimar, heykeltıraş ve şair olan Michelangelo, çok yönlü, döneminin dahi sayılan üstatları arasında baş sırada yer alır. Gelin bu sanat dünyasının ölmez isminin en bilinen eserlerini birlikte inceleyelim.

1Adem’in Yaratılış Tasviri (The Creation of Adam)

Ademin Yaratilis Tasviri The Creation of Adam

Sistine Şapeli’nin tavanına adeta kondurulmuş olan bu başyapıt, ’nun en bilinen eseridir diyebiliriz. Eserde Adem’in yaratılışı sanatçının gözünden yansıtılıyor. Michelangelo eserinde Tanrı’yı ilk etapta fark edilmeyen bir beyin figürünün üzerine işlemiş. Son derece keyif verici bir ayrıntı olmasının yanında daha 16.yy’da beynin yapısını bu kadar iyi betimleyebilmesi hala en çok konuşulan konulardan birisidir. Eserde Tanrı, Adem’e hayat verir.

2Son Yargı (The Last Judgment)

Son Yargi The Last Judgment

Kıyamet Günü ya da Son Yargı olarak isimlendirilen eser, Michelangelo’nun toplamda 4 yılını almış. Vatikan’daki Sistine Şapeli’nin Sunak duvarına yapılan freskin merkezinde Meryem ve İsa yer alıyor. Eserde kıyamet günü kötülük ve iyilik eden kişilerin cehenneme ve cennete gönderilmesi konu ediliyor.

3Pieta

Pieta

Michelangelo’nun başyapıtlarından olan Pieta, Vatikan’da bulunan St. Peters Bazilikası içerisinde yer alıyor. Sanatçının en önemli tematik yapıtlarından bir tanesi olan heykelin inşasına Fransız Kardinal J. De Billheres’in isteği üzerine başlamıştır. Eserin en önemli özelliği ise Michelangelo’nun imzalı tek eseridir.

4Bacchus

Bacchus

Michelangelo’nun en önemli mermer heykellerinden birisi olan Bacchus, doğal büyüklüğünün çok üstünde bir yapıt. Eser Roma şarap tanrısı olan Bacckus’u anlatıyor. Eserin Roma’da ilk dönemlerde yaptığı iki heykelden biri olduğu düşünülüyor.

5Musa’nın Hükmü

Musanin Hukmu

Eser, Hz. Musa’yı tasvir ediyor. Heykelin dikkat çeken ilk noktası Musa’nın başında yer alan satir boynuzlarıdır. Ahit’in İbraniceden Latince’ye hatalı çeviri yapılmasına dayanan boynuzlar, heykele ayrı bir hava katar. Çeviriyi yapan Aziz Jerome, ‘ışık süzmeleri’ sözcüğünü yanlış çevirince ortaya böyle bir sonuç çıkmış. Heykel olağanüstü büyüklüğü ve güzelliğiyle dikkat çekiyor.

6Aziz Petrus Bazilikası (San Pietro Basilica)

Aziz Petrus Bazilikasi San Pietro Basilica

Dünyanın en büyük kilisesi olarak görülen Aziz Petrus Bazilikası, Roma siluetine muhteşem bir duruş kazandıran Michelangelo’nun en büyük üne sahip yapıtlarından birisidir. Her parçası farklı sanatçıların başyapıtlarından izler taşıyan bazilika, farklı kültür ve sanatların izlerini barındırmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap