İlginizi Çekebilir

Dijital Oyunlar

E-Spor
67 / 100

ve ülkemizde son zamanlarda iyice popülerlik kazanmış ve insanlar tarafından kabul görmüş bir sektör haline gelmiştir. Pandemi süresinde kendini daha da ön plana çıkaran bilgisayar oyunları, ilgilerin çok fazla artmasıyla yeni bir meslek grubu haline gelmiştir. Kimileri bu sporun oyuncusu olarak kimileri de arka plandaki çalışanlar olarak görev yapmakta ve herkese farklı bir geçim kaynağı oluşturmaktadır. Her meslekte olduğu gibi e-sporcularında işlerini yaparken karşılaştığı zorluklar vardır. E-Sporcularda antrenman yaparak, not alarak ve saatlerce çalışarak konumlarını geliştirmek için çalışmalara hız kesmeden devam etmektedir.

1e-Spor Oyuncusu Nasıl Olunur?

e spor 1280x720 1

Bunun için önce e-spor lisansınızın olması gerekir. Lisansı olmayan kişiler e-sporcu olamaz ve profesyonel arenalarda düzenlenen turnuvalara ve resmi yarışmalara katılamazlar. E-Sporcu olmak için aşağıdaki evraklarla birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuru yapmak gerekir. Bu belgeler şunlardır;

  • Sağlık ocaklarındaki aile hekiminizden alabileceğiniz ‘’dijital oyunlar için kullanılabilir sağlık raporu’’
  • Tescil Fişi
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası beyanı
  • 2 adet vesikalık fotoğraf başvurunuzu yapmanıza yeterli olacaktır.

E-sporcu olmak için çok fazla oyun oynamak ya da oynadığınız oyunda çok iyi olmanız bir anlam ifade etmek. E-sporcu olan kişilerin takımları ile uygun hareket edebilmeleri, sakin ve sağlıklı düşünebilmeleri ve karar alırken takımını düşünerek karar alması gerekir. E-spor camiasındaki kişilerin yaptığı iş biraz küçümsense de sektöre yapılan yatırımlar ve ödenen paralar tatmin edici düzeydedir.

2Ülkemizdeki E-Sporcular Kimlerdir?

unnamed 2

Ülkemizdeki en çok kazanan 5 sporcuyu sizler için derledik

  1. Anıl IŞIK – 241.000 ₺
  2. Koray BIÇAK – 201.000 ₺
  3. Asım Cihat KARAKAYA – 185.000 ₺
  4. Atakan AYDIN – 166.000 ₺
  5. Abdülkadir YEĞİN – 121.000 ₺

Bu oyuncuların büyük çoğunluğu oyuncularıdır. Bu oyunun yapımcısı olan ise e-spor sektörünün oluşmasına sebep olan ana kurumdur. Bu firmanın üretmiş olduğu oyunlar sayesinde e-spor gibi bir branş dünyaya gelmiştir. Riot oyunlarının bu kadar çok sevilmesinin ve oynanmasının nedeni ise para ile karakter gelişiminin söz konusu olmamasıdır. Bu yüzdende bir çok oyuncunun tercihi haline gelmiş ve daha sonra gittikçe geliştirilen grafik tasarımları, alt yapısı, ses ve efektleri, görünüşler gibi bir çok etmen sayesinde kendilerini rakiplerinin çok çok önüne taşıyarak sektörde bir numara haline gelmişlerdir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap