İlginizi Çekebilir

Deprem Nasıl Oluşur?

deprem-dha_16_9_1599684836
65 / 100


Günümüzde artan depremler, ? sorusunun merak edilmesine neden olmuştur. iki farklı yeryüzü tabakasının birbirlerine karşı yapıkları hareketler sonucunda oluşur. Bu hareket birbirlerinin üzerine çıkma, birbirlerine sürtünerek yanal hareket yapma ya da karşılıklı çakışarak birbirlerini zorlama olarak gözlemlenir. Son deprem şeklinde ise dağlar tepeler oluşur. Birde bu yeryüzü tabakalarının zamanla birbirinden ayrılarak su tabakası oluşturma durumu vardır ki bu çok uzun zamanlar alır.

1

1566194668959 233223

Aslından depremler sandığımız kadar tehlikeli bir doğa olayı değildir ancak ülkemizde yetersiz yönetmelikler, uygun olmayan şartnameler ve birçok imalat hatası ile yapılan yapılar maalesef ki depreme dayanıksız olarak inşa edilmesine sebep oluyor. Yapılan yapılarda çoğu kez uygulama hatası ile karşılaşıyoruz. Bunun sebebi ise ucuza mâl edip yüksek fiyatlara satma politikası. Ülkemizde nasıl olursa olsun bir evim olsun düşüncesi ile ucuz fiyat verilerek satılan ancak depreme dayanıksız ve uygulama hataları ile dolu bu binalar ne yazık ki alıcı bulmaya devam ediyor. Bunun önüne geçmenin tek bir yolu var ‘’sıkı denetim’’

Avrupa’da müteahhit sayısı yaklaşık 45000 civarında iken sadece ülkemizde 150000 civarında müteahhit firma bulunmamaktadır. Bu kadar çok firmanın da birden fazla yapı yaptığını düşünecek olursak bu yapıları denetlemek neredeyse imkansız hale gelmekte mutlaka kaçaklar hatalar yaşanmaktadır.

2Deprem Etkisi Azaltılabilir Mi?

81353

Depremlerin şiddetini belirleyen fayın kırılma şekli, yer yüzeyine olan uzaklığı ve zemin cinsidir. Bataklık gibi bir zeminde hissedilen deprem etkisi ile kayalık bir zeminde etki eden deprem kuvveti tabii ki aynı olmayacaktır. Deprem etkisini azaltmak mümkündür. Bunlar için sismik izolatörler kullanılır. Ancak bu sismik izolatörler oldukça pahalıdır ve her yapıda kullanmakta mümkün olmayacağı gibi statik açıdan bakıldığında da gereksiz olabilmektedir. Doğal yollarla deprem etkisini azaltmanın yolları ise yapıyı sağlam zemine oturtmak ve hazırlanmış olan statik projeyi en iyi şekilde sahada uygulamaktır. Ucuz ev mantığından bir an önce vazgeçilmeli ve her firmanın yapmış olduğu evler satın alınmamalıdır. Bir yapı satın alınırken çizen ve şantiyede uygulama yapan mühendisler irdelenmeli imalat aşaması ile ilgili veriler istenmelidir.

Deprem değil tedbirsizlik öldürür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap