İlginizi Çekebilir

Çekirdek Yükü

Çekirdek Yükü
83 / 100

Nedir?

atom 1

Çekirdek yükü bir atomun proton sayısına eşittir. Çekirdek yükü, atomun periyodik tablodaki yerini bulmamızı sağlar. Atom sayısına eşittir.

Atomun merkezinde çekirdek yükü bulunur. Çekirdek proton ve nötronlardan oluşmaktadır. Çekirdeğin çevresindeki elektronlar gelişi güzel bir şekilde dolaşmaktadır. Elektronlar, proton ve nötronlardan daha küçük şekildedir. Örneğin atomun 2 elektrondan oluşursa 50 kilometrelik bir alanda gelişi güzel hareket edecektir. Yani büyük bir alan boş kalacaktır.

Proton, elektron ve nöronlar küçük kütlelere sahiptir. Onları birbirleriyle ilişkili olarak tartılmalıdır. Bir protonun kütlesi 1 ise nötron ve elektronların kütlesi de protonla ilişkili olarak 1 olarak verilecektir. Elektronlar, proton ve nötronlara göre daha hafiftir. Atomun kütlesini bulurken bunlara dikkat edilmelidir.

Çekirdek Yükü Protona Eşit Olmasının Sebebi Nedir?

Proton, nötron ve elektronlar birbirlerinden farklı yüklere sahiptir. Protonlar pozitif, nötronlar nötr, elektronlar ise negatiftir. Bir atomun yükü daima nötrdür. Buna göre bir atomda her zaman aynı oranda proton sayısı vardır. Nötronların sayısı değişebilir fakat atomun yükünü etkilemez. Bu sebepten dolayı atomun yükünü proton sayısı belirlemektedir.

Atomun Bölümleri

49132477 f4b77680 f31f 11e8 8357 ac6491761c6c

Çekirdek: Atomun içinde bulunan atom kütlesinin bulunduğu noktaya çekirdek denir. Atom çekirdeğini pozitif olan protonlar ve yüksüz olan nötronlar oluşturmaktadır. Çekirdekte bulunan taneciklere nükleon denmektedir.

Katman: Elektronların çekirdeğin çevresinde dolaştığı bölgeye katman denilmektedir. Bilinen diğer isimleri ise; yörünge, enerji düzeyi ya da kabuktur.

İyon Yükü

Bir atom elektron aldığında (-) elektron verdiğinde de (+) yüklü olur. Bu şekildeki taneciklere iyon denir. (-) yüklü olanlara anyon, (+) yüklü olanlara katyon denir.

Atom Numarası

190613 atoms full 1440x813 1

Bir atomun çekirdeğinde bulunan protonların sayısına atom numarası denmektedir. Atom simgesi Z olarak gösterilmektedir.

Kütle Numarası

Bir atomun çekirdeğinde bulunan nötron ve proton sayılarının toplanmasında kütle numarası bulunur. Kütle simgesi A ile gösterilmektedir.

Atomun Yapısını Kim Keşfetti?

teletype

Atom ilk kez 1911 yılında Ernest Rutherford tarafından keşfedilmiştir. Bu buluş 1909 yılında Geiger – Marsden deneyiyle bulunmuştur. Nötronun model halinde incelenmesi ilk kez Dmitri İvaenko ve Werner Heisenberg tarafından geliştirilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap