İlginizi Çekebilir

C# ya da C Sharp Nedir?

C# ya da C Sharp Nedir?
72 / 100

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan bir programlama dilidir. Programlama dilleri arasından en fazla kullanılan C ve C++ ile ilişkili olan modern kodlama tekniği pek çok uygulamayı destekleyen Java dili ile benzer özelliklere sahiptir. Bu benzerliklerden en önemli olanı NET Framework platformunda nesnesel bir dile sahip olmasıdır. Önceki yıllarda Visual Basic dillerinde olan tutumsuzluk ve oluşan problemler sebebiyle şu anki haliyle diğer uygulamaların önüne geçmiştir. Yazılımcıların en çok kullandığı dillerden biri olan C# hata giderme özelliği sayesinde yazılımcıların işlerini kolaylaştırmaktadır. ‘’Syntax’’ özelliği ile hataları ekran göstererek yazılımcının hataları fark etmesini sağlıyor.

C# Tarihçesi

sidebyside

İlk olarak 2000 yılında Anders Heljsberg ve arkadaşları tarafından geliştirilen C# 2002 yılında C#10 İlk olarak yayınlanmış olan Programlama Dili olarak Windows tarafından destekleniyor. İlk yayınlandığı tarihten bu yana 5.0 sürümünde güncellenen ve orta sınıf özelliğine sahip olan C# modern sistemlere uygun olması nedeniyle yazılımcıların göz bebeği durumundadır.

C# İçin ‘’.NET Framework’’ Nedir?

get started create console project

C Sharp Kodları, kodları farklı algoritmaya sahip olduğundan yazılım kodlarını direk olarak düzenleyemiyor. C# kodları iki aşamadan oluşuyor. Bunlar; ‘’Assembly’’ ve ‘’.EXE’’ aşamalarından oluşuyor. C#  yazılımı çalışmadığı durumlarda ‘’.NET Framework’’ giriyor. Microsoft aracılığıyla derlenen C Share.NET Framework, Microsoft Intermediate Language olarak derlenen kodları tekrar derliyor. Burada ‘’.NET Framework’’ tercümanlık yapmış oluyor. C# programlama dilin, bilgisayarın anlayacağı biçimde tercüme ediyor. 

C Sharp İle Yapılacaklar

1740155e e89e 4bac bba1 3a74f373fe9a

DLL Yazma

Oyun Tasarlama: C# ile ‘’Asp.NET’’ yazıldığı için web tasarımcıları bu dili kullanıyor. ‘’Asp.NET’’ kullanılarak hazırlanan bir web sitesinde birçok Asp.NET sitesi bulunduracağı için C# ile kodlama yapmak uygulamalar derleme yapıyor ve kolaylık sağlıyor.

Mobil Uygulamalar: Windows phone telefonları piyasadan kaldırılmış olsa da Xamarin aracılığıyla C# programlama dili ile Windows phone için bir mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Bu uygulamanın çok fazla tavsiye edilmediğini de belirtmek isteriz.

Web Siteleri Uygulamaları: C# aracılığıyla web sayfası servisleri ile ilgili uygulamalar geliştirebilir FTP ve XML veri transferleriyle web sayfası uygulamalarına aktarım yapabilirsiniz.

Konsol Uygulamaları: Bu özellik ile yazmış olduğunuz Windows temelli uygulama kodlarınızı CMD ekranı ile bilgisayarınıza tanıtabilirsiniz.

DLL Yazma: DLL, dinamik kod kütüphanesidir. Örneğin; C# ile ilgili bir yapı oluşturdunuz bu yapının sürekli çalışabilmesi için kendini tekrar ederek çalışan bir kod satırı var. Döngü olduğu için bu kodu sürekli yazamayacağınız için bu kodları DLL ile yazabiliyorsunuz.

Windows Form Uygulamaları: Bilgisayarda çalışacak olan grafik ara yüzü olan programlara denilmektedir.

Oyun Tasarlama: Oyun motorlarını desteklediğinden dolayı oyun tasarlamalarında kullanılabiliyor. Oyun tasarlamak istiyorsanız C Sharp’tan faydalanabilirsiniz. 

Yorum Yap

Yorum Yap