İlginizi Çekebilir

Black Friday 2020 Yaklaşıyor!

black friday
55 / 100

, yani -Muhteşem Cuma adıyla bilinen indirim günleri yaklaşıyor. Her yıl kasım ayında yapılan büyük indirimler bu yıl 27 kasım Cuma günü başlayacak. Daha şimdiden ülkemizde faaliyet gösteren internet siteleri indirimlerini uygulamaya başladı. Peki, nedir bu Black Friday -Muhteşem Cuma indirimleri? Dünyada kutlanan Şükran Günü’nü takip eden Cuma günü bütün alışveriş mağazaları sabah erken saatlerden gece çok geç saatlere kadar müşterilerine hizmet vermeyi gelenek haline getirmişlerdir. Bu geleneği indirim uygulamalarının da takip etmesiyle beraber ortaya Black Friday diye andığımız indirim günü çıkmış oluyor.

1Black Friday Kavramı Nasıl Oluştu?

33

İndirim kampanyalarının duyulmasıyla beraber alışveriş taleplerinde de aynı oranda yükselme olmuştur. Bu yükseliş de yeni bir geleneği ortaya çıkarmıştır. Hatta Amerika’nın  Philadelpihia kentinde insanlar, oluşan kalabalıktan ötürü 1961’deki Black Friday’de adım atacak yer bulamamışlardır. Sadece araçların değil insanların bile adım atmaya zorlandığı o yıl, birçok insanın izdihamda ezilmesinden dolayı o gün “ Black Friday ” adıyla anılmaya başlanmıştır. Büyük indirimlerden yararlanmak isteyen alışveriş severler günler öncesinden alışveriş sepetlerini, günün internet yoğunluğundan kurtulmak için erkenden doldurdular ve satın almak için indirim tarihlerini beklemeye başladılar.

1Ülkemize Black Friday’in Etkisi

44

Satıcıların aylar öncesinden hazırlıklarına başladıkları Black Friday , ülkemizde de yoğun mesai saatleri ve talepten dolayı yavaşlayan internet ile diğer ülkeleri aratmayacak cinsten oluyor. Alışveriş tutkunu vatandaşlarımız büyük indirimlerle gelen fırsatları yakalamayı gerçekten sevmiş olmalı ki daha Black Friday tarihi gelmeden kasım ayının başlamasıyla beraber indirimleri ve beraberindeki alışveriş furyasını başlattılar. Çin’de de Black Friday ’e benzeyen bir gün bulunuyor. İsmi de Bekârlar Günü. Yalnızlığı simgeleyen “1” rakamından yola çıkan Asyalılar, her yıl 11 Kasımda Bekârlar Günü’nü kutluyor ve bu güne özel mağazaların birçok indiriminden yararlanıyor. Yapılan anketlere göre ülkemizde, Black Friday indirimlerinden yararlanan kullanıcıların oranı %87’yi bulmuş durumda. Sadece Kara Cuma değil, ayrıca Bekârlar Günü indirimlerini de takip eden alışveriş sevdalıların oranı ise %24 görünüyor. Hiç de azımsanmayacak bir sayıyla karşılaşıyoruz. Şehir tabanlı yapılan araştırmalarda Black Friday ’in popüler olduğu ilimiz Mersin olarak gözlemlenmiş. Mersin’i sırasıyla Denizli ve Manisa takip ediyor. Listede görmeyi beklediğimiz üç büyük ilimiz Ankara, İzmir ve İstanbul ise ilk beşte yer bile almıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap