İlginizi Çekebilir

Biyoloji İle İlgili Meslekler

Biyoloji İle İlgili Meslekler
77 / 100

Nedir?

Biyoloji yaşam bilimi demektir. 3 ana doğa biliminden biridir. Hitap ettiği alanlar başlıca şunlardır; fizyoloji, ekoloji bir de alt dalları olarak; evrimsel biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji genetik ve alt dalları, hayvan davranışları, viroloji, sitoloji, nörokimya, hormonlar, biyofizik, enzim kinetiği, biyoinformatik gibi bir çok alanı vardır. Tek bir alanda uzmanlaşabileceğiniz gibi pek çok alanda da uzmanlaşmayı tercih edebilirsiniz. Biyoloji, canlılık ve dünya hakkında yaşam görüşünü edinip bakış açınızı geliştirebilirsiniz. Diğer bilim dallarıyla bir araya gelerek yıllardır sorulan sorulara bir takım yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra araştırmasını yaptığınız canlı grubu ister yaşıyor ister yok olmuş olsun tek bir özelliğini ve ya birçok özelliğini araştırmasını yapabilirsiniz.

Biyoloji İle İlgili Meslekler

biyoloji ozel ders 1200x673 1

Moleküler Biyoloji ve Genetik

biyoloji e1551276887839

Biyolojinin alt dallarından birisidir. Bu alanı seçtiğinizde büyük oranda alanınızı belirlemiş olursunuz. Pek çok alt dalı da vardır. Biyolojide bir alana yönelebilmek için o alana ilginizin ve yeteneğinizin olması gerekmektedir. Belirli bir alanda sınırlandırılmış olacağınız için ilginizin olması önemlidir. Bu alan geniş bir çalışma alanının olması ve kendi başına bir disiplin oluşturmuştur. Genel olarak bakılacak olursa, biyolojinin belirli bir kısmına moleküler düzeyde o alanda birtakım olayların biyokimyasal olarak incelenmesi ve özellikle de genlerin etkileşimi yönüyle ve genlerin özellikleri bakımından etkileri görmeyi amaç edinen bir bilim dalıdır.

Tıp

14348

Bütünüyle tıp kasların, kemiklerin, dokuların, organların ve hücrelerin birbirleriyle ilişkisini, hormonal düzenini, anormal hallerini insan vücuduna yönelik her şeyi öğrenmiş olursunuz. Tıp bir bilim dalı olarak görülmemektedir. Uygulamalı bilimlerin alt dalı olan sağlık biliminin altında bulunur. Tıp biyolojiye benzer olarak geneldir. Farkı ise biyolojinin insanı odak noktası haline getirmesindedir.

Tıp mezunu olduktan sonra uzmanlık sınavıyla önünüze birçok seçenek çıkar. Bu şekilde bir alanda uzmanlaşıp insana dair bakış açıları geliştirmektir. Özetle tıp okumak istiyorsanız insanı seven, insanı konu alan, insanlar ve hastalıklar üzerine çalışmak isteyenlerin tercih edebileceği alandır. Burada çalışmak isteyenler bu özellikleri taşımalıdır.

Biyolog

Manisa Celal Bayar Universitesi Biyoloji Bolumu Taban Puani

Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra çalışabileceğiniz bir alandır. Biyologlar, ilaç firmalarında, eczanelerde, laboratuvarlarda ve eğitim kurumlarında çalışabilirler. Nitelikli bir eğitim almış olmaları önemlidir.

Biyokimyager

zoltan tasi 681246 unsplash

Biyoloji ve kimya ile birleşen biyokimya pek çok üniversitede lisans ve yüksek lisans bölümü olarak vardır. Bu bölümden mezun olanlar her iki alanda da çalışabilmektedirler. Biyoloji ve kimya mezunları çok fazla tercih etmektedir.

Sentetik Biyoloji Uzmanları

Sentetik Biyoloji Nedir 1 1

Geleceğin en önemli mesleklerinden olan sentetik biyoloji alanıdır. Var olan canlıları geliştirebilmek ve yeni canlıların üretilebilmesi adına önemli bir alandır. Gelecekteki olabilecek bazı şeyler hakkında fikir yürütmemizi sağlamaktadır. Yapay organ üretimi gibi gereksinim halinde sentetik bilim uzmanları şimdi ve gelecekte aranan kişiler olacaktır. Sentetik bilim uzmanları geleceğin mesleğidir diyebiliriz.

Hangi Mesleği Seçmeliyim Derseniz?

molekuler biyoloji analizleri

Yetenek ve ilginizin hangi alana yatkın olduğunuzu bilmeniz gerekir. Hedefleyeceğiniz meslek ilgilendiğiniz alana uygun olmalıdır. Diğer türlü sevmediğiniz bir meslekte başarılı olmak pek de mümkün değildir. İlginizi belirledikten sonra seçeceğiniz mesleği belirlemeniz daha mantıklı olacaktır.

Meslek Seçiminde Neler Yapılmalıdır?

  • Ne istediğinizi belirleyin
  • İstediğiniz alan hakkında araştırma yapın.
  • Tanıdıklarınıza sorun.
  • Üniversitelere gidip akademisyenlerle ve öğrencilerle görüşün.
  • Artı yönlerini ve eksi yönlerini öğrenin.
  • Sonunda aklınıza yatan mesleği seçin.
Yorum Yap

Yorum Yap