İlginizi Çekebilir

Berat Albayrak’dan Beklenmedik İstifa!

berat albayrak
68 / 100

Hazine ve Maliye Bakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı  Berat Albayrak , beklenmedik bir şekilde Instagram’da paylaştığı bir istifa metni ile bakanlığa veda etti. O beklenmedik istifa, beklendik bir hareketle kabul edildi. Bakan Albayrak , yazdığı istifa metninde sağlık sorunları olduğunu bu yüzden de bakan olmaya ara verdiğini, artık ailesi ve çocukları ile vakit geçirmek istediğini belirtti. İstifanın ilk dakikalardan itibaren herhangi bir haber kanalında ya da resmi internet sitesinde paylaşılmaması, Instagram’dan sadece bir gönderi ile duyurulması sosyal medya kullanıcılarının tepkisine neden oldu. İlk tepki elbette ki muhalefetten geldi. CHP Sözcüsü Faik Öztrak aile kavgasının ekonomiyi batırdığını, saatlerdir herhangi bir açıklama yapılmadığını, üstelik istifa gerçek mi değil mi onun bile belli olmadığını söyleyerek iktidara yüklendi. Ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Erdoğan’a “Ya milletin, ya damadın!” diyerek göndermede bulundu.

1İstifadan Sonraki Piyasa

b2

 

Ekonomi açısından görevden ayrılmalar peşi sıra geldi. Önce Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ifa ettiği görevinden alındı, tam haberin üzerine düşüncelere dalıyorduk ki Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ’ın Instagram üzerinden açıkladığı istifası ülkede şok etkisi yarattı.  Son yıllarda iyice değer kaybeden Türk Lirası son iki yıldaki en fazla değerini % 4 olarak geri kazandı.

2İstifanın Dünya’ya Yansıması

b3

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da Berat Albayrak ’ın istifası en çok konuşulanlar arasına girdi. Bakanlık yaptığı açıklamada istifanın gerçek olduğunu ilan etti. Önce Murat Uysal’ın görevden alınması sonra da Berat Albayrak’ın istifa etmesi New York Times gazetesinde ilginç bir şekilde yorumlandı. Yorumda, ABD Başkanlık Seçimlerinde Trump’a karşı Biden’in kazanmasının bu istifa üzerinde etkisi olduğu söylendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika’daki seçim sonucu yüzünden ülke çıkarları için yeniden düzenleme yaptığı üzerinde duruldu. Aynı gazete Türk ekonomisinin çöktüğünü ve Türk Lirasının değer kaybetmeye devam edeceğini de yazdı. Wall Street Journal gazetesi de bu konuya değinenler arasındaydı. Ülkemizde şokla karşılanan istifa metni ve haber kanallarının suskunluğu yurt dışı basınında da gözden kaçmamış olmalı ki bu durumun akılları karıştırdığı yönünde haber yapıldı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yüksek selam ve sevgilerimle, bendeniz la edri nam-ı diğer Ogsijen. Sizlere yüksek bir divandan değil tüm dünyaya ulaşabilen geniş internet ağı vasıtası ile ulaşıyorum. Sesimin yüksek çıkması, kelimelerimin ve düşüncelerimin bol Ogsijen içermesinden kaynaklıdır. Paylaşımlarımda alıcı ayarlarınızla oynamanıza gerek yoktur.

Yorum Yap