Duyuru:

info@sinankuzucu.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

  • Garbon
  • 280
  • 14 Ocak 2017
  • 0
  •  

Etkili İletişim Nasıl Sağlanır ?

Etkili iletişim sosyal hayat için çok önemli bir konudur. Gerek iş hayatı olsun gerek ilişkilerimizde olsun. Karşımızdaki insanı kazanmamız konusunda da baş sırada gelmektedir. İletişim insanlar arasındaki duygu, düşünce ve bilgi paylaşımlarından oluşur. İletişim her zaman olumlu yönde olmayabilir. Kavga, ağız dalaşı, hatta yumruklaşma bile bir iletişim biçimidir. Fakat bunlar olmasını istemediğimiz iletişim şeklidir. İşte özellikle bu durumlarda etkili iletişim dediğimiz yöntem bizi kurtarır ve hayatımızı da daha olumlu kılar. Peki nasıl etkili iletişim sağlanır?

1. Doğallık. İletişim kurarken doğal olmanız gerekir. Bu hem sizin daha rahat iletişim kurmanızı sağlar hem de karşıdaki insanın sizi samimi bulmasını. Tabi ki rahat olun dediysem de bu dikkatli konuşmamanız anlamına gelmez.

2. Saygılı olun. İletişim kurarken karşı tarafın sözlerini kesmemeye önem verin. Onların düşüncelerine saygılı olun. Unutmayın ki karşınızdaki insan sizin gibi düşünmek zorunda değildir. Aynı zamanda siz nasıl sözünüz kesilmesin istiyorsanız karşı taraf da böyle düşünüyor.

3. Empati kurmak. Konuşurken kendinizi onun yerine koyun. Söylediğiniz kelimeleri kendinize söyleniyormuş gibi düşünün.

4. Tutarlı konuşun. Konuşmanızın içerisinde yalan olmasın ki çelişkili cümlelere mahal vermeyin. Bu da aynı zamanda karşınızdaki kişinin sizi daha dikkate alması demektir.

5. Güven verici olun. Gerekirse konuşmalarınızı destekleyen örnekler verin.

6. Karşınızdaki kişiyi sizinle aynı düşünmüyor diye veya sizi desteklemiyor diye asla yargılamayın.

7. Uzlaşmacı olmaya özen gösterin. Unutmayın ki yıkıcı olmak yapıcı olmaktan çok daha kolaydır ve siz kolayı seçmeyin.

8. Kişileri değil tartıştığınız konuyu eleştirin.

9. Karşınızdaki kişi konuşurken göz teması kurun bu sizi konuya ve kişilere karşı ilgili gösterecektir.Tüm bu maddeleri doğru uyguladığınızda hayatınızdaki değişimin de farkına varacaksınız.

Yazar: Garbon #editor

E-ticaret, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO, SEM, Blog Yazarı, Her birşey hatta hiç birşey. #ecommerce #SEO #SEM #DigitalMarketing #SocialMedia
Tüm Yazılarına Git

YORUM YAP


BU YAZIYA 0 YORUM YAPILMIŞ